Jak działają samoopalacze bez użycia słońca

Samoopalacze typu spraye, żele, kremy i balsamy działają bez ekspozycji na promienie UV. Głównym składnikiem w takich produktach jest C3H6O3 oraz Dihydroksyaceton (DHA). DHA to cukier prosty uzyskany z buraków cukrowych, trzciny cukrowej i fermentacji gliceryny. Ten powstały cukier łączy się z pierwszą warstwą skóry czyli warstwą rogową naskórka. Te martwe komórki skóry nie posiadają jądra komórkowego ani organellum, w związku z czym są niezdolne do odnowy. Jednakże te martwe komórki skóry w dalszym ciągu posiadają keratynę, aminokwas odpowiedzialny za kolor skóry. Kiedy DHA wejdzie w reakcję chemiczną z keratyną w komórkach skóry , dochodzi do efektu przyciemnienia. Te pigmenty nazywane melanoidami posiadają odcienie od żółtego po brązowy dokładnie tak jak melanina, która nadaje skórze różne kolory w różnych warstwach skóry.

Reakcja Maillarda
Reakcja nazywana reakcją Maillarda jest znana również jako opalanie nieenzymatyczne (BEZ UŻYCIA CIEPŁA słonecznego). Mogą mieć na to wpływ rożne czynniki takie jak typ skóry, grubość skóry, poziom ph, przyjmowane leki oraz suchość skóry. Całkowita kompozycja produktów samoopalających w znaczny sposób oddziałuje na trwałość, odcień oraz intensywność ostatecznego odcienia skóry.
Złuszczanie
Żeby zoptymalizować efekt opalania należy spełnić odpowiednie warunki. Jeśli chodzi o kondycję skóry, ważne jest żeby przed samym opalaniem wykonać peeling aby pozbyć się martwych komórek z powierzchni skóry. To pozwala produktowi samoopalającemu dotrzeć do świeżej warstwy skóry dzięki czemu osiągniemy długotrwałą opaleniznę i równomiernie rozłożoną po całym ciele.
PH skóry
Reakcja na dany produkt zależy od Ph skóry, ale również od Ph samego produktu. Produkty samoopalające zaczynają w przeciągu 3-4h po aplikacji i efekt przyciemniania skóry trwa nawet do 24h po aplikacji. Intensywność koloru zależy od Ph danej skóry i od stopnia koncentracji DHA wraz z naturalnym kolorem skóry i jej odcieniem.
Rezultaty
Kolor osiągnięty przez samo opalanie stopniowo blaknie wraz z martwymi komórkami skóry które odpadają zwykle w przeciągu 4-7 dni w zależności od indywidualnego dbania o skórę. Zbyt długie oddziaływanie wody, pływanie w basenach, dość intensywne pocenie się mogę wpłynąć na blaknięcie opalenizny i mogą przyspieszyć proces ścierania.

TERMINOLOGIA BEZSŁONECZNEGO OPALANIA

WARSTWA ROGOWA NASKÓRKA (STRATUM CORNEUM)

Ze względu na strukturę, często opisywana jako „cegła i moździerz skóry”. To najbardziej zewnętrzna, wierzchnia warstwa naskórka. To właśnie w jej obrębie kolagen, keratyna oraz elastyna łączą się ze sobą, by stworzyć barierę ochronną dla niższych warstw skóry.

NASKÓREK (EPIDERMIS)

Komórkowa warstwa skóry składająca się z warstwy rogowej , podlegającej naturalnemu złuszczaniu. Dzięki temu procesowi odsłaniają się nowe komórki skóry.

SKÓRA WŁAŚCIWA (DERMIS)

Poniżej poziomu oddziaływania DHA, w skórze właściwej i częściowo w tkance podskórnej zanurzone są torebki włosów oraz części gruczołów łojowych i potowych. Gruczoły łojowe wydzielają łój, czyli naturalny lubrykant (substancję natłuszczającą) w ciele.

DHA

DHA, zwany inaczej dihydroksyacetonem to aktywny składnik wszystkich produktów do bezsłonecznego opalania firmy Norvell, odpowiedzialny za zabarwianie skóry w warstwie rogowej naskórka. DHA to cukier prosty pochodzący z roślin takich jak buraki cukrowe czy trzcina cukrowa.

pH

Miara kwasowości i zasadowości w skórze. Wysoki współczynnik pH może powodować powstanie niechcianego „pomarańczowego” efektu w opalaniu bezsłonecznym.